ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΑΓΩΓΗΣ  ΥΓΕΙΑΣ
ΘΕΜΑ: «Διατροφή και Διατροφικές Διαταραχές»

Nutrition 2010

Το πρόγραμμα αγωγής υγείας που πραγματοποιείται φέτος στο σχολείο μας έχει σχέση με τη διατροφή και τις διάφορες διατροφικές διαταραχές ( βουλιμία, υπερφαγία, νευρική ανορεξία ). Η επιλογή του θέματος αυτού έγινε με κύριο κριτήριο την πεποίθησή μας , ότι ο εκπαιδευτικός ασκεί κάποιο ρόλο στη διαμόρφωση της προσωπικότητας και της συμπεριφοράς του παιδιού και ακολουθεί σε βαρύτητα το ρόλο των γονιών. Θεωρήσαμε, λοιπόν, πολύ σημαντικό να βοηθήσουμε τους μαθητές μας να καταλάβουν ότι το πώς τρεφόμαστε έχει άμεση σχέση με την ανάπτυξή τους και πόσο μάλλον με την υγεία τους. Η διατροφή είναι ένας από τους σπουδαιότερους παράγοντες του περιβάλλοντος που έχει  στενή σχέση με τους περισσότερους παράγοντες κινδύνου που οδηγούν σε χρόνια νοσήματα.
Η διατροφή είναι άμεσα συνδεδεμένη με την ψυχοσωματική, αλλά και πνευματική ευεξία. Αναμφίβολα, αυτό είναι κάτι που πρέπει να είχαν στη σκέψη τους και οι πρόγονοί μας, όταν όλη αυτή τη φιλοσοφία τη συμπύκνωναν σε ένα απλό,  αλλά τόσο μεστό ρητό: « νους υγιής σε σώμα υγιές».
Τα παιδιά της ομάδας αγωγής υγείας ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας και συμμετέχουν  με εξαιρετική συνέπεια στις συναντήσεις μας και εργάζονται με ιδιαίτερο ζήλο προσπαθώντας να βρουν τα ίδια λύσεις και απαντήσεις στα θέματα που τους απασχολούν.
Η ομάδα αγωγής υγείας αποτελείται από τους παρακάτω μαθητές και μαθήτριες:
Αθανασοπούλου Μαρία, Κοσκινά Αντωνία, Τσαγκαρλιώτη Ελένη, Σκλάβου Ζωή, Ποιμενίδη Δέσποινα, Βαρασάς Χρήστος, Αμέτογλου Σόνια, Μαράσογλου Ελένη, Πέππα Στυλιανή, Ζανάι Νικόλαος, Ζανιά Ιωάννα, Αθανασιάδη Ευσταθία, Μπάρμπα Έλενα, Μπολιεράκη Δέσποινα, Σιδέρη Σαλώμη, Λιάπη Σοφία, Τζαρτζούλη Φιλομήλα, Γεωργίου Κων/νος, Παπαδάκη Ευσταθία.

Nutrition 2010

Υπεύθυνες Καθηγήτριες: Βασιλική Χατζηαντωνίου (ΠΕ 01) και Δήμητρα Αναστασοπούλου ( ΠΕ 06 ).