Τα Νέα μας...............................   Our News

10/05/2010

Ανακύκλωση - Βράβευση Μαθητών

Recycling 2010

Το σχολείο μας, έχοντας δημιουργήσει παράδοση ετών στην ανακύκλωση, βράβευσε τους μαθητές που όλη την χρονιά ανακύκλωναν φανατικά. Τα παιδιά με αυτή την σπουδαία τους προσπάθεια, βοηθούν το περιβάλλον αλλά και εμπνέουν τους υπόλοιπους συμμαθητές τους ώστε να μην πετιέται τίποτα ανακυκλώσιμο.

Recycling 2010

07/05/2010

Έκθεση Ζωγραφικής

Exibition 2010Exibition 2010

Η καθηγήτρια των εικαστικών κα Αναστασία Πετυχάκη, πάντα με τον γνωστό ζήλο που την διακρίνει, οργάνωσε έκθεση με τα έργα των μαθητών της.
Θαυμάσαμε όλα τα πραγματικά υπέροχα, γεμάτα από χρώματα και παιδική ευαισθησία  έργα, νοιώθωντας την τέχνη και τον πολιτισμό πιο κοντά μας.

07/05/2010

Φιλία Ελλάδα-Ολλανδία

Basket 2010

Ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα εικόνα οι μαθητές μας να οργανώνουν χωρίς καμμία προηγούμενη προετοιμασία, εντελώς αυθόρμητα έναν αγώνα μπάσκετ με μαθητές από την Ολλανδία, φιλοξενούμενους του 1ου Γυμνασίου Ελευσίνας- με το οποίο και συναυλιζόμαστε-. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε μέσα σε κλίμα απόλυτης συνεργασίας και φιλίας σαν να γνωρίζονταν οι μαθητές χρόνια μεταξύ τους. Σε όλους μας γεννήθηκε η ίδια σκέψη: η δύναμη του αθλητισμού και η δύναμη των παιδιών να ενώνουν πολιτισμούς.

06/05/2010

Μονοήμερη Εκδρομή στην Αίγινα

Aigina 2010  Aigina 2010

Η τελευταία εκδρομή της χρονιάς έγινε στην Αίγινα, που περιελάμβανε επίσης προσκήνυμα στον Ιερό Ναό του Αγ. Νεκταρίου και επίσκεψη στην Αγ. Μαρίνα.
Μαθητές και καθηγητές απόλαυσαν την υπέροχη λιακάδα, πήραν μια γεύση από καλοκαίρι και πέρασαν λίγες ξένοιαστες ώρες πριν από τις προαγωγικές εξετάσεις που αρχίζουν σε λίγες μέρες.

25/03/2010

Εορτασμός της Επετείου της 25ης Μαρτίου

25 March 2010

Άλλη μια φορά οι φιλόλογοι μας, κα Σοφία Παναγιωτοπούλου, κα Ευαγγελία Σωτηροπούλου & κος Γιάννης Δημήτρουλας, μας εντυπωσίασαν με την γιορτή που ετοίμασαν για να τιμήσουμε την επέτειο της 25ης Μαρτίου.

Μια γιορτή, ταξίδι στο χρόνο, με αναφορές και σύνδεση με το παρόν.
Μια γιορτή που είχε τα πάντα, θεατρικά αποσπάσματα, χορό, ποιήματα και χρονικά που πλαισιώθηκαν με τραγούδια από την χορωδία μας.

18/03/2010

Νομαρχιακοί αγώνες Γυμνασίων Δυτικής Αττικής

Οι μαθητές μας σημείωσαν εξαιρετικές επιδόσεις στους Νομαρχιακούς Σχολικούς Αγώνες

Athletics 2010

Οι μαθητές που διακρίθηκαν είναι οι

Ελένη Πέππα μαθήτρια της Α' τάξης πέτυχε 1η νίκη στο Ύψος
Ηλέκτρα Κουρή, μαθήτρια της Β΄τάξης πέτυχε 1η νίκη στα 150μ
Σταμάτης Λούβαρης, μαθητής της Γ΄τάξης, πέτυχε 3η νίκη στα 80μ &
 Καλλιόπη Λεγκίτσα, μαθήτρια της Β΄τάξης, πέτυχε 3η νίκη στα 600μ

05/03/2010

Επίσκεψη ΤΙΤΑΝ

Titan Visit

Ο Τεχνολόγος του σχολείου μας κος Δημήτρης Φάσουρας, οργάνωσε στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας για τους μαθητές της Β΄γυμνασίου επίσκεψη στο εργοστάσιο παραγωγής τσιμέντου ΤΙΤΑΝ στις εγκαταστάσεις του στο Καμάρι Βοιωτίας.

Η επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε σήμερα περιελάμβανε παρουσίαση της εταιρείας και της δραστηριότητάς της καθώς και ξενάγηση στις εγκαταστάσεις της που για λόγους ασφαλείας έγινε μέσα από λεωφορείο.Οι μαθητές διατήρησαν το ενδιαφέρον τους σε κάθε στιγμή, το οποίο και απέδειξαν με τις ερωτήσεις και παρατηρήσεις τους.

12/01/2010

Υποδειγματική διδασκαλία

Teaching Methods

Την Τρίτη 12/01/2010 φιλοξενήσαμε την Σχολική Σύμβουλο των Μαθηματικών κα Βασιλική Μελέτη-Κλουβάτου καθώς και 60 περίπου μαθηματικούς που διδάσκουν σε σχολεία της Δυτικής Αττικής, σε μια υποδειγματική διδασκαλία με θέμα:

"Αξιοποίηση των ΤΠΕ στην διδασκαλία των Μαθηματικών Γυμνασίου"

Την παρουσίαση έκανε ο υποδιευθυντής του σχολείου μας, μαθηματικός, κος Παναγιώτης Λιακέας και στην διδασκαλία συμμετείχε και ο συνάδελφος του 1ου Γυμνασίου Μελέτης Βασιλείου.

17/11/2009

17 Νοεμβρίου

17 November 09

Ο φυσικός του σχολείου μας Γιάννης Οικονόμου κατάφερε και φέτος να μας συγκινήσει μέσα από τις αναφορές του σε παρόν και παρελθόν στην γιορτή που επιμελήθηκε με μαθητές της Γ' τάξης.

28/10/2009

28η Οκτωβρίου

28th of October 1940

Η φετινή γιορτή μας διοργανώθηκε από τις φιλολόγους μας Σοφία Παναγιωτοπούλου και Ευαγγελία Σωτηροπούλου και περιελάμβανε πλούσιο οπτικό και ηχητικό υλικό αρχείου.  Ο εορτασμός ολοκληρώθηκε με την απονομή βραβείων και αριστείων στους μαθητές που πρώτευσαν την προηγούμενη σχολική χρονιά.

11/09/2009

Αγιασμός

New school year

Με πολύ διάθεση, ενδιαφέρον και μια σεμνή τελετή αγιασμού ξεκινήσαμε την φετινή σχολική χρονιά. Με πολύ αγάπη γνωρίσαμε και αγκαλιάσαμε τους νέους μας μαθητές της πρώτης τάξης.

See older pages Σχολικό έτος 2008 - 2009  Εκδηλώσεις 2008-2009