Ελληνική PISA

.Οι διαγνωστικές εξετάσεις θα αφορούν σε θέματα σχετικά με τα περιεχόμενα των προγραμμάτων σπουδών στα γνωστικά αντικείμενα της ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ και των ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ, με σκοπό την έγκυρη και αξιόπιστη διάγνωση των γνώσεων, ικανοτήτων και δεξιοτήτων των μαθητών και μαθητριών, σύμφωνα με τα προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα, όπως αυτά αναφέρονται ή περιγράφονται στα Προγράμματα Σπουδών των ανωτέρω γνωστικών αντικειμένων.

Το σχολείο μας συμπεριλαμβάνεται στα 300 γυμνάσια που έχουν επιλεγεί για την συμμετοχή στις παραπάνω εξετάσεις οι οποίες θα πραγματοποιηθούν την ΤΕΤΑΡΤΗ 18 ΜΑΪΟΥ 2022.